top of page
 • תמי וינצברג

דבק דבק תרדוף

אם אתם מתלבטים מה הדרך הטובה ביותר להצמיד את החיפויים בפרויקט שלכם - היצמדו לכתבה הזו, ותקבלו סקירה קצרה ובהירה של סוגי הדבקים הקיימים בשוק והאופן שבו מתאימים אותם למשטחי הבסיס ולסוג החיפוי


תמי וינצברג | תמונות: shutterstock

התפתחות חיפויי הקיר והרצפות, בהם כאלה המוכרים כבר מאות ואלפי שנים, כמו פסיפסים, למשל, צברה תאוצה בחמישים השנים האחרונות. יחד עמה התפתחו גם הדרכים להצמדתם של החיפויים למשטחי הבסיס, ולצד החיפוי הנפוץ והוותיק מכולם, הטיח, נוספה קשת רחבה של חיפויים שדורשים דבקים מסוגים שונים ובעלי מאפיינים שונים.


מה בעצם ההבדלים ביניהם, למה מיועד כל סוג ומה צריך לדעת על חומר החיפוי לפני שבוחרים בדבק המתאים לו ביותר? אנשי המקצוע של רשת כנען סנטר שמחים לחלוק אתכם את הידע הזה.


הרוב תלוי בסוג החיפוי


בין אם מדובר בחיפוי רצפות, קירות פנים או חוץ, בין אם אלה אריחי קרמיקה, פורצלן או שיש, ההדבקה מבוצעת במריחה כפולה של הדבק (על התשתית ועל גב האריח) וסירוק בכף משוננת.

הדבק מיועד, כמובן, להצמדה של האריח למשטח, אולם לעתים הוא בעל מאפיינים ייחודיים נוספים, בעזרתם הוא תורם, למשל, למידת הבידוד של הקיר או לעמידותו בפני רטט מתמשך. משום כך, בבחירת הדבק יש לקחת בחשבון את סוג האריחים, עוביים, גודלם, מידת הספיגה שלהם והייעוד שלהם, ובכלל זה הטמפרטורה שאליה ייחשף החיפוי, הרטיבות, הרטט (ויברציה) וכו'. מנגד יש לקחת בחשבון את התשתית שאליה יוצמדו האריחים - בטון, לוחות או בלוקים מגבס, טיח וכדומה.


במבנה ומחוצה לו


בכל התקנה של אריחי קיר - בין אם מדובר בקירות פנימיים או חיצוניים - יש חשיבות רבה לספיגת הלחות הצפויה, ועל גבי המוצר מצוינת התאמתו למידת הספיגה הצפויה.

כשמדובר בקירות חיצוניים חשוב לתת את הדעת לגורמים כמו מיקומו של הקיר, מידת החשיפה שלו לשמש ורוחות, גובהו וכדומה. בקירות פנים וברצפות, לעומת זאת, יש לתת תשומת לב מיוחדת לחדרים הרטובים במבנה, ובהם מטבחים ומקלחות, ולקחת בחשבון שלא רק סוג הדבק אלא גם עובי השכבה המיושמת משפיעים על רגישות האריח להיסדקות.


סוגי הדבקים


מקובל להבחין בין שלושה סוגי דבק עיקריים:


 • דבק צמנטי - דבק לשימוש פנים וחוץ, לקירות ורצפות, המוצע כתערובת מוכנה לשימוש בתוספת מים בלבד. סוגים מסוימים מתאימים לשימוש גם בחדרים רטובים, בבריכות שחייה ובמזרקות. בין הדבקים הצמנטיים ניתן למצוא גם דבק מהיר, המתאים במיוחד לעבודות בלוח זמנים צפוף בשטחי תעשייה ומסחר. דבק זה מתקשה במהירות וניתן לדריכה כשעתיים לאחר ההדבקה וליישום רובה צמנטית לאחר כשלוש שעות. בנוסף, הוא מתאים להדבקת אבן טבעית ואבן קיסר משום שאינו משחרר מים ואינו מכתים אריחים סופגים. כמו כן הוא עמיד בטווח טמפרטורות רחב, ולכן מתאים ליישום הן במקררים ומקפיאים והן בחללים עם חימום תת רצפתי.

 • דבק אקרילי - דבק מוכן לשימוש, המיועד לתשתיות סופגות ובלתי סופגות ומתאים להדבקת אריחים ממגוון חומרים על גבי גבס, טיח, בטון יצוק, עץ ועוד.

 • דבק על בסיס גבס - דבק אבקתי על בסיס גבס לחיפוי קירות פנים בלוחות גבס, כמו גם לעיגון קופסאות חשמל, הדבקת פינות טיח ועוד. מוצע הן כמוצר מוגמר והן כתערובת שיש להוסיף לה מים.בוחרים במובחרים

לאחר שהגעתם למסקנה איזה סוג דבק מתאים לצורך הספציפי שלכם, תוכלו לקחת בחשבון מאפיינים נוספים שלו, ובהם:

 • זמן עבידות - כמה זמן מרגע ערבוב האבקה עם מים ניתן להשתמש בדבק

 • מהירות הייבוש - לדריכה, ליישום רובה וכו'.

 • ידידותיות לסביבה - חלק מהדבקים עומדים בתקינה ירוקה, ויש לזכור שפרויקטים של בנייה ירוקה מתירים שימוש בדבקים אלה בלבד.

 • ארץ הייצור - מגוון הדבקים העשיר כולל דבקים מתוצרת הארץ וחוץ.

בדיקת מאפיינים אלה תסייע לכם לעשות את הסינון האחרון לפני שתבחרו מבין מגוון המותגים הרחב שכנען סנטר מעמיד לרשותכם בתחום הדבקים. אלה כוללים, בין השאר, מותגים מובילים של חברות כמו סיקה, מיסטר פיקס, תרמוקיר ואורבונד שלכל אחת מהן יש קשת רחבה של דגמים המותאמים לדרישות השוק ולתקנים המחמירים בתחום זה. בסניפי הרשת ישמחו לייעץ לכם לגבי סוג הדבק המתאים ביותר לפרויקט שלכם.


למידע נוסף:

עקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

בקרו באתר www.cnaanc.co.il

או צרו קשר בטל' 1-700-50-75-75


Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page